ŽIVOTNÝ PRÍBEH SYLVESTERA STALLONEHO

Rok 1945-1975
  Sly o svojom detstve nehovorí rád ani dnes. Keď už niečo povie, snaží sa svoje pocity prekryť trpkým vtipkovaním. Brat Frank sa narodil ako chcené dieťa a podľa toho sa k nemu aj správali. “Vzťah mojich rodičov ku mne bol ale značne odlišný a tak jediný, koho som mal v tejto rodine rád, bol môj brat. Občas sme sa síce aj pobili – to je normálne, ale mali sme sa radi.”

1945

Príchod otca Franka do Ameriky

Manhattan. Náš príbeh začína v roku 1945. Na západ od Times Square leží medzi 9th Avenue a Hudsonom štvrť, ktorá je new-yorkčanmi s rešpektom nazývaná “Hell’s kitchen”. Nikdy to síce nebola ktovieaká končina a dnes tiež nie je “pekelná kuchyňa” tou najlepšou adresou, ale “diabol” sa medzitým presťahoval a usídlil sa v južnom Bronxe. Otec Frank Stallone, pôvodom Sicílčan, sa vracia z vojny späť do New Yorku a začína premýšľať o svojej budúcnosti. Nejaký čas si tento sebauvedomelý mladý muž s čiernymi vlasmi, ostro rezanými rysmi a pichľavými očami sa pohráva s myšlienkou stať sa hercom. Ale po prvých neúspechoch na divadelných doskách spojených s veľkou trémou sa rozhodne poohliadnuť za niečím reálnejším a preto sa rozhodne stať sa holičom. Krátko na to sa zoznámi s dlhonohou tanečnicou Jacqueline Labofish. Ako je známe, protiklady sa priťahujú. Frank a Jacqueline to potvrdzujú. On si potrpí na tradíciách, váži si stálosti a bezpečie, ona je excentrická bytosť, ktorá svoj osud číta vo hviezdach a neustále mení farbu vlasov. O niekoľko mesiacov stoja pred oltárom a sťahujú sa do malého bytu na 9. ulici.

1946

Sylvestrov príchod na svet

Na konci roku 1945 je patrný prvý výsledok ich lásky: Jacqueline je tehotná. Tejto správe sa príliš neradujú, pretože žijú z Jacquelininho platu - Frank ako učeň mzdu nedostáva a vedia, že o tehotné tanečnice nieje záujem.6. júla 1946 nastáva okamih s veľkým "O". V nemocnici na 44. ulici prichádza na svetlo sveta malý chlapec. Oproti nemocnici je slávne "Actors studio" kde sa herectvu podučili okrem iných i Marlon Brando, Dustin Hoffman a Marilyn Monroe. Žeby predsa len osudové znamenie? Pôrod je komplikovaný, dieťaťu musia na svet pomôcť kliešťami. Pri tom sa lekárom prihodí malá nehoda. Priškripnú chlapcovi tváričku. Následok: ochrnutie ľavej polovice tváre pod okom, cez pery a jazyk až na bradu. Matka dostáva utišujúce prostriedky. Keď sa preberie čaká ju ďalší šok : Frank oznámi Jacqueline, že práve prichádza z matriky a nechal dieťa pomenovať Sylvester Gardenzio Stallone. Jacqueline je od zlosti bez seba. Tradície a sicílska rodina sú jej ukradnuté - meno Sylvester sa jej nepáči. Vybrala pre dieťa meno Tyrone, podľa svojho obľúbeného herca Tyrone Povera. Ale nato je už neskoro. Potiaže malého Sylvestra pokračujú. Počas prvých dvoch rokov sa s rodičmi vidí len cez víkendy a o malého Binkyho sa stará jedna staršia pani v Qeens. Sylvester nie je jednoduché dieťa, sú s ním problémy. Vďaka ochrnutiu tváre začne hovoriť neskoro a jeho vývoj je pomalý.

1950

Frank junior

V roku 1950 čaká rodina Stalloneových ďalší prírastok. 30. jún - pôrod bez problémov, dieťa je milé a bystré - Frank junior. Jacqueline nechce pripustiť, aby vyrastal tak nekontrolovane ako Sylvester. Frank senior, medzitým vyučený holič a kaderník, sa s Jacqueline rozhodnú, že zmenia pôsobisko.

1951

Problémi v škole

V roku 1951 sa sťahujú do Silver Springs v štáte Maryland. Frank si otvára svoje vlastné kaderníctvo, pracuje 7 dní v týždni. Rodičia dúfajú, že zdravšie prostredie bude Sylvestrovi lepšie vyhovovať. Má 5 rokov a pôjde do školy. Ale nič sa nezlepšuje, práve naopak, teraz sa to iba začína. Pre spolužiakov je vychudnutých chlapec, ktorý ani nevie poriadne rozprávať, tá správna obeť. Nadávajú mu "Krivá huba" a "Zemiaková hlava". Jeho meno ich patrične rozveseľuje. Podľa vtedy obľúbených seriálov ho volajú "Puddytat" alebo "Sylvester Tweetbird". Sylvestra to samozrejme privádza do zúrivosti. často rodičom vyčíta, že je to ich vina. U rodičov nemá žiadnu oporu a nemá ani kamarátov. Každý deň v škole je pre neho utrpením. Hovorí málo, a aj tak mu nikto nerozumie. Nechce sa strápňovať a dávať niekomu príležitosť, aby sa po ňom opičil. Útočisko nachádza vo svojich komixoch. Jeho obľúbeným čítaním sa stáva Superboy - seriál o dobrodružstvách malého supermana. Superboy je jeho idolom a dokáže sa s ním plne stotožniť. Uprosil teda matku, aby mu podľa neho ušila oblečenie - modré tričko s veľkým červeným S na hrudi. Do školy nosí Sylvester svoj úbor pod košeľou a to mu dodáva istotu. Svoje tajomstvo zverí spolužiakovi a ten všetko hneď vykecá učiteľke. Tá požiada Sylvestra, aby predstúpil pred spolužiakov a vyzliekol si košeľu. Hanba ako hrom.

1953

Prvá herecká skúsenosť, rozpad manželstva

Keď má Sylvester 7 rokov, prihlási sa ku skautom. Dobré skutky a pekné modré uniformy sa mu páčia. Prvý krát sa objavuje "herec Stallone". Divadelná hra sa volá Medveď Smokey a Sylvester hrá "hlavnú úlohu" - medveďovu zadnú polovicu. Povzbudený úspechom sa uchádza o úlohu v školskom predstavení "Mr. Toad goes west". Úlohu však pre nezreteľnú reč nedostáva a svoju hereckú kariéru odkladá zatiaľ na neurčito. Obchod Fanka Seniora rozkvitá, ale manželstvo sa rozpadáva. Doby, keď im peňaženka zívala prázdnotou prežili v zdravý. Teraz, keď zarábajú mnoho peňazí (kupujú farmu a chlapcom vlastné kone), sa rodičia rozchádzajú. Otec zostáva v Marylande, matka sa sťahuje s chlapcami do Philladelphia. Nasťahujú sa do malého bytu v severovýchodnej časti mesta.

1958

Prvé stretnutie so športom

Keď má Sylvester 12, matka sa druhý krát vydáva. Teraz sa volá Jacqueline Filitaová a jej manžel pečie pizzu. Zatiaľ čo Frank junior nachádza svojich priateľov ľahko, Sylvester má potiaže. Skúša to po dobrom aj po zlom. Dokonca niektorým partiám ponúka aj peniaze, ale nikto sa nechce kamarátiť s chlapcom, ktorý zvláštne hovorí a smutne pozerá. A tak radšej, keď má 50 centov, uteká do kina. Jeho hlavným miláčikom je Steeve Reeves ako Hercules. Druhotriedne filmy ako "Hercules v reťaziach", "Goliáš a barbary" alebo "Zlodej z Bagdadu" sú mu všetkým. Takým filmovým hrdinom, ako je Reeves sa chce stať aj 12-ročný Sylvester. Doma máva nad hlavou imaginárnymi reťazami. Päsť budúcej hviezdy občas zasiahne i bradu mladšieho brata. Jacqueline, ktorá si medzitým otvorila Fittnescentrum pre ženy mu kupuje 2 činky. Zdá sa, že jeho nadšenie má trvalejší charakter. Po prvých úspechoch sa začne zaujímať aj o iné športy. Keď sa sťahuje späť k otcovi, berie si činky zo sebou. Otec povie vetu, na ktorú Sylvester nikdy nezabudne a ktorú neskôr použije so scenára filmu Rocky - "Nenarodil si sa s príliš veľkým mozgom, tak radšej trénuj telo". Také slová nie sú práve povzbudením pre zlého žiaka. V 15-tich už vystriedal 12 rôznych škôl, všade len nepríjemnosti. Z malého vychudnutého chlapca sa stal svalnatý frajer. V katolíckej škole v Marylande schováva mníškam krucifixy, vo Philadelphii letí zo školy pretože si z odpadkových košov robí pochodne a spolužiakom, ktorí sa smejú jeho menu, udeľuje výdatné výprasky.

1962

Sly "Mike" opäť v škole

V 16tich rokoch je konečne koniec bifľovaniu, zlým známkam a učiteľom. Aspoň na čas. Než si Sylvester rozmyslí, či chce prežiť svoj život ako vojak u námorníctva, alebo bača v Austrálii. Otec ho prehovorí, nech to predsa skúsi ako kaderník. Sylvester to vydrží 6 mesiacov a potom to vzdáva. Radšej sa bude zasa učiť. Lenže žiadna škola nechce mladíka s takým dlhým zoznamom hriechov. Jacqueline ho prihlási do Manoru na súkromnú strednú školu špecializovanú na ťažké prípady. Poplatok 10 000 dolárov sa ukáže ako dobrá investícia. Prvý krát v živote sa Sylvester cíti v nejakej škole dobre. Obzvlášť sa mu páči aj nové meno - aby predišiel vtipom na Sylvestera a tým i bitkám, predstavuje sa teraz so zvolením riaditeľa ako Mike. Na Manor High School je len 100 chovancov a každý musí raz do týždňa navštíviť psychológa. V rozvrhu hodín je okrem vzdelávacích predmetov aj box, jazda na koni a prirodzene aj americký futbal. Mužstvo s Mikeom vyhráva školskú ligu. Krátko pred koncom štúdia musí Mike školu predsa len opustiť. Ale Jacqueline, ktorej sa medzitým narodilo ďalšie dieťa (Torianna), znovu nájde riešenie. Prihlási ho na školu do švajčiarskeho Leysinu. Uzavrie nasledujúcu dohodu: škola Sylvestera prijme a dostane za to školné na rok dopredu. Až sa výtržník opäť dopustí nejakých priestupkov, bude musieť zo školy odísť a škola si peniaze ponechá.

1962

Box

Sylvester si zbalí kufre a odlieta do Álp. Zdá sa, že čistý vzduch vo výške 1500 m mu robí dobre. Chová sa slušne, zvláda všetky predmety, trénuje box a číta klasickú literatúru. Dokonca sa stáva miláčikom spolužiačok. Okrem toho v sebe objavuje obchodného ducha. Za 20 dolárov predvádza spolužiakom, ako dostať behom písomky astmatický záchvat a spoločne so svojim priateľom, princom Paulom z Etiópie zariaďuje v jednej garáži prosperujúci stánok s hamburgermi. Najzaujímavejší je ale džob poriadkovej služby v dievčenskom internáte. Riaditelia školy netušia, že urobili capa záhradníkom. Za 5 frankov na hodinu Sylvester nič nevidí, keď si chce párik užiť nerušeného súkromia a za malé prepitné vo výške 2 frankov rád rezervuje najlepšie miesto pri okne ku dievčenským sprchám. Najobľúbenejším športom sa mu stal box. Raz môže nastúpiť proti majstrovi Rhodesie. Šťastným úderom posiela ťažkú váhu hneď v prvom kole k zemi. Ten ale vstáva a dá sa do Sylvestera tak, že zápas musia prerušiť.

1962

Späť na divadelných doskách

Sylester sa opäť pokúša o herectvo. V repertoári školského súboru je hra Arthura Millera - Smrť obchodného cestujúceho. Po konkurze na hlavnú úlohu mu učiteľ dodáva odvahu slovami, že na chlapca, ktorí vyzerá ako neandertálec, to vôbec nebolo najhoršie. Sylvester dostáva úlohu Biffa Lomana a je úspešný.

1969

Ťažký život v New Yorku

Od svojej matky získal vieru v moc hviezd. Kým sa vydal dobývať New York, nechal si od nej zostaviť horoskop. Pre znamenie Raka veštili matkine výpočty dve správy - jednu dobrú a jednu zlú. Najskôr tú zlú: prvých 7 rokov prinesie sklamanie. Tá dobrá: na konci sa rysuje úspech, nie však herecký, ale autorský. Sebavedomie Stallonemu rozhodne nechýba. Po zhliadnutí "Bezstarostnej jazdy" - "Easy Rider", najúspešnejšieho filmu roku, len poznamenal, že nič horšieho by asi nedokázal natočiť. Najme si malú izbu v hotely. Bola praktická a keď ležal v posteli, dočiahol na kľučku, okno a vodovodný kohútik.

1969

Prvý scenár

Na svojom písacom stroji ďatluje svoj prvý scenár. Volá sa "Cry Full, Whisper Empty, In The Same Breath" - "Krič naplno, šepkaj potichu, všetko jedným dychom". Producenti, ktorým svoje dielo poslal, odradil pravdepodobne už samotný názov. Druhý titul už znie lepšie - "Sad blues". Rozpráva príbeh rockového speváka, ktorý kvôli srdečnej vade musí každý deň zjesť niekoľko banánov. Raz večer pred vystúpením na svoju dennú dávku zabudne a na javisku sa zrúti. Bývalá priateľka pribehne na stupienok, ale je už neskoro - spevák umiera v jej náručí.

1970

Ďalšie herecké pokusy

Ani tretia práca "Till Young Man Exit" nevzbudí záujem štúdií. Potom sa uchádza o úlohu v divadelnej hre "Fortune And Man's Eyes" o homosexualite vo väzení. Už pri konkurze si vojde do vlasov s režisérom a rolu väzňa ( volá sa náhodou Rocky) Sylvester nedostane. Zato však dostane hlavnú úlohu Minotura ( poločlovek-polobýk ) v divadelnej hre Pabla Picassa - "Túžba chytená za chvost". Určitá nevýhoda je v tom, že hru uvádza amatérska herecká skupina z Bronxu, v hľadisku nebýva v prieme viacej než 7 divákov ( väčšinou kamaráti ) a nikto nedostane ani cent gáže. V máji 1970 sú vyčerpané všetky finančné rezervy. Stallone musí opustiť hotel a pridá sa k bezdomovcom na autobusovej stanici na 42. ulici. O pár dní mu už chýba veľmi málo, aby sa dal na zločineckú dráhu. V novinách ale objaví inzerát, že sa hľadajú herci do hlavných mužských úloh vo filme "Party at Kitty and Studs" - "Párty u Kitty a žrebcov". Do telefónu sa producent pýta, či by bol ochotný sa aj vyzliecť. "Doma sa vyzliekam každý večer a dokonca zadarmo" - tak znela jeho odpoveď. 100 dolárov za natáčací deň - Sylvester ich dostáva za rolu muža, ktorého priateľka nu nestačí a preto ju prehovorí, aby s ním išla na sexpárty. Hostia prichádzajú, zoznamujú sa a vyzliekajú. Ďalej sú to už len orgie. Dokonca aj u porno-fanúšikov tento za dva dni odbitý snímok prepadá. ( Po úspechu Rockyho chceli producenti Stallonemu film predať aj s negatívom za 100 000 dolárov. Povedal však "NO" a tak film bežal pod názvom "The Italian Stallion".

1970

Zlé časy

S 200 dolármi sa Sylvester ohliada po novej existencii - za 70 dolárov mesačne si prenajíma malé apartmán na rohu 56. ulice a Lexingto Avenue. Diera, o ktorú sa delí s veľkorodinkou švábov nie je síce tak pekná, ako izbička v hotely, ale je predsa len lepšia, než páchnuce chodby autobusovej stanice. Zariadenie je skôr úsporné - skladá sa z jedného stola a jednej stoličky. Ako posteľ slúži na zemi rozprestretý kabát, kuchyňu tvorí platnička elektrického variča. Keď potrebuje vyprať, sprchuje sa oblečený. Krátkodobo sa živí predávaním rýb, pečením pizze alebo ako vyhadzovač či poslíček. Za dolár a 12 centov na hodinu čistí levie klietky v Central Park Zoo.

1970

Smola v podnikaní, šťastie v láske

Vyhliadne si miesto ako uvádzač v kine "Baronet" Waltera Reada. Modrá uniforma je síce silne cítiť po predchodcovi a za týždeň má len 37 dolárov, ale filmuchtiví NewYorkčania sa za 20 až 30 dolárov radi nechajú prepašovať okolo pokladní na pekné miesto. Cez víkend, keď má premiéru trhák M*A*S*H zhrabne Stallone naviac celých 600 dolárov. Po 14-tich dňoch však prameň vysychá. Silvester osloví elegantného muža: "Môžem vám zaobstarať pekné miesto za 20 dolárov." Gentleman v bielom smokingu mu odpovie: "Ja Vám môžem zaobstarať padáka. A zadarmo. Volám sa Walter Read." Smola v podnikaní - šťastie v láske. V pokladni kina Baronet sedí pekná blondínka, ktorá sa tiež chce stať herečkou. Volá sa Sasha Czachova a pochádza z Chesteru v Pensylvánní. Hneď pri prvom rozhovore ju Sylveter nenechá na pochybách: "Myslím že Ťa milujem!". Mladík, ktorý hovorí ako by mal v ústach zemiak, nie je práve typ, po ktorom Sasha túži. Počas bezsenných nocí : nosí starý vazelínou napustený kabát do dažďa, vlasy ešte nedávno na ramená si práve pri sviečke ostrihal nožnicami na nechty, preto sa Sasha nechá prehovoriť a príde na rande. Nezostane to pri len pri tom, čoskoro sa vidia každý deň a nakoniec spolu bývajú v polorozpadnutej búde.

1970

Pád kariéry ???

Prvá polovica roku 1970 je úplným fiaskom. Ani ako satiristu do reklamných šotov ho nikto nechce. Vrcholom všetkého je úloha v "Lovers and others strangers" - vo filmovom debute Diany Keaton. Scéna, v ktorej sa Sylvester vyskytuje, je nakoniec vystrihnutá. V lete dostáva úlohu mimobrodwayskej hre - "Score". Stallone, ktorý si teraz hovorí Sylvester E. Stallone hrá opravára telefónov, ktorý sa náhodou pripletie na erotický večierok so striedaním partnerov. Po 23 reprízach je Score stiahnuté z repertoáru. Divadelné noviny Variety píšu: " ...najlepší výkon podáva Sylvester E. Stallone." Táto veta má pre neho cenu Oscara. Ani v roku 1971 nie je úspech na dosah. Detektívka Alana Pakulu - "Klute" a malá úloha v prvej komédii Woodyho Allena "Bannanas" je to najlepšie, čo ho v tom roku stretlo. V banánoch hrá Sylvester násilníka z metra, ktorý berie invalidom barle a bije postaršie dámy. Jeho meno sa ale predsa len objavuje v titulkoch.

1971

Svitá na lepšie časy

Frank junior už tiež žije v NewYorku a skúša to ako gitarista a spevák. Sasha a Sylvester chodia na každé jeho vystúpenie a búrlivo tlieskajú. Od tej doby, čo Sasha pracuje ako servírka, majú vždy čo jesť. Nosí domov zbytky, ktoré už síce nevyzerajú najlepšie, ale sú ešte jedlé. V roku 1972 sa situácia zlepšuje. Sylvesterovi sa podarí predať do televízie niekoľko svojich scenárov pre polhodinové diely seriálu "Touch Of Evel" - "Dotyk zla". Dostáva za ne necelých 2500 dolárov. Na jeseň sa dáva dokopy s priateľom a za všetky peniaze natáčajú film "Horses" - "Kone". Film je o indiánovi a kovbojovi, ktorý vstanú z mŕtvych, aby sa pozreli na moderný svet a rýchlo sa zasa vracajú do večných lovíšť.

1974

Prvé úspechy a neúspechy

Teraz prichádza šanca. Vo filme "The Lords of Flatbush" má Sly hrať hlavnú úlohu. Honorár je síce len 2000 dolárov, ale príbeh o štyroch kamarátov z New Yoku 50-tych rokov je vtipný a originálny. Tvorcovia nemajú dosť peňazí a tak sa natáčanie preťahuje na dva roky. V niekoľkotýždňových pauzách medzi natáčaním Sly hľadá ďalšiu prácu a dostane ďalšiu úlohu vo filme "No place to hyde". Hrá tu teroristu, ktorý chce vyhodiť do vzduchu newyorkský mrakodrap. Tento film síce žiadne kiná nechcú hrať, ale "The Lords of Flatbush" majú úspech. Spoločnosť Colubmia zarobí cez 4 milióny dolárov a magazín Time označí Stalloneho výkon ako skutočne výnimočný. Za pár dodatočný viet, ktoré svojmu Stanleymu vložil do úst ešte naviac dostáva titulok "Additional dialogues by Sylvester Stallone". Pokým jeho filmoví partneri dostávajú hlavné úlohy v televízii a sťahujú sa do Hollywoodu, Sly zostáva v New Yorku. Dostáva vedľajšiu úlohu vo filme "The Prisoner Of Second Avenue".

1974

Nový život v Los Angeles

Na začiatku leta 1974 sa Sylvester so Sashou rozhodnú, že už je čas zájsť späť do Mekky filmového priemyslu a skúsiť šťastie tam. Za 40 dolárov si kupujú starý Oldsmobile. Keď prídu do Los Angeles, voz vypľuje dušu. Nasťahujú sa do bytu za 215 dolárov mesačne a Sly chodí od jedného konkurzu k druhému. Úspech má na dosah ruky vo filme "Stay Hungry" má hrať kulturistu, ktorý si niečo začne so Sally Fieldovou. V poslednej sekunde sa ale producenti rozhodnú pre iného Hollywoodskeho nováčika, ktorým je akýsi Rakúšan menom Arnold Schwarzenegger.

1974/75

Sly účinkuje v televíznych seriáloch

Sylvester predsa len získa niekoľko zaujímavých vedľajších úloh v televíznych seriáloch, ako je "Kojak" a "Police Story ", výstup v detektívke "Farwell, my lovely" - "Zbohom buď láska moja" a v gangsterke "Capone". Paul Bartel angažuje Stalloneho do brutálnej snímky "Death Race 2000" - "Závod smrti 2000". Ide tu o automobilové závody, v ktorých víťazom sa stáva ten, kto prejde viac ľudí. Najviac bodov je za dôchodcov. Sly hrá samopalníka Joea.

1974

Sylvester sa žení, Part I

Hollywood sa začína ukazovať z lepšej stránky a autor Stallone dosahuje prvé úspechy. Za 21.500 dolárov predáva svoj scenár "Hell's kitchen" - "Diablova kuchyňa". Ide tu o 3 bratov, ktorý koncom 40-tych rokov vstupujú do newyorskej boxerskej arény. 28.decembra 1974 stoja Sly a Sasha pred oltárom. Mladý pár si praje dieťa, ale na základe astrologických výpočtov sa má narodiť až v máji 1976.

1975

Rocky - scenár

Sylvester hľadá námet na nový scenár. Nájde ho v kine. V tom čase v USA televízia neprenášala boxerské zápasy, ale dali sa vzhliadnuť na plátnach kín. Sylvester sa zúčastní na premietaní zápasu medzi Chuckom Wepnerom a Muhammadom Alim. Cestou domou sa v jeho hlave zrodí Rocky Balboa. Po troch mesiacoch "tehotenstva" je na svete. Prvá verzia scenára sa od konečnej dosť líši. Súper Apollo Creed je takmer štyridsiatnik a tréner Mickey sa javí ako nemilosrdný fašista. Rocky prehráva zápas úmyselne a keď Micky kričí "Zabi ho!", nechá sa poraziť K.O., zhrabne prachy a kúpi svojej Adriane obchod so zvieratami. Vyhľadávač talentov je scenárom nadšený, ale nepáči sa mu koniec a nesúhlasí ani s fašistickým trénerom. Stallone preto ide domov a prepíše scenár.

1975

Rocky - film

Kirkwood predstavuje Stalloneho producentom Winklerovi a Chartoffovi, a pýtajú sa United Artists, či by uviedli Rocky-ho do kín. Hneď sa hovorí o obsadení hlavnej úlohy. Padajú mená Ryan O' Neal, Gene Hackmann, Paul Newmann, Robert Redford, James Caan. Za scenár mu ponúkajú 75.000 dolárov. Po dlhom váhaní prijme ponuku 350.000. 5.decembra 1975 sa začínajú nakrúcať exteriéry. Koncom februára 1976 je film hotový.
Rok 1945-1975